Uncategorized

TIP na cyklovýlet (noviny Český ráj v akci)

Cyklistický Český ráj: Hruboskalskem na kole
Protože jsme národ nejen zahrádkářů, ale také cyklistů, připravili jsme pro vás tentokrát tip na velmi příjemný letní cyklovýlet. Trasa měří 31 km a vede skalním městem Hruboskalsko po všech významných a krásných místech Českého ráje.

Trasa Turnov – Sedmihorky – Věžák – Vyskeř – Turnov vás potěší a můžete se na ni napojit kdekoliv v průběhu cesty, pokud nechcete začínat přímo v Turnově.

TRASA: Startujeme v Turnově na zastávce ČD, odkud se vydáváme po červené a bílé cyklotrase příjemnou cestou do Sedmihorek (6 km), odtud po modré cyklotrase směr Doubravice (8 km), do Borku pod Troskami (10,5 km), kde odbočujeme směrem na hrad Trosky (14 km) a obec Troskovice (14,5 km). Stále se držíme modré cyklotrasy směrem na Želejov (17 km) a dále do osvěžujícího údolí s rybníkem Věžákem (18,5 km). Pokračujeme na Pleskotský mlýn (20 km) a odtud cyklotrasou č. 14 na Vyskeř (23,5 km). Dále pokračujeme na Kacanovy (27 km) a zpět do výchozího bodu Turnov, zastávka ČD (31 km).

CO UVIDÍTE CESTOU:
Sedmihorky – původně vodoléčebné a klimatické lázně. Otevřeny byly v roce 1842. V sedmdesátých letech se sem sjížděla společnost v čele s Janem Nerudou, která zavedla pojem Český ráj. Nyní nejsou otevřené.

Hruboskalsko – přírodní rezervace se skalním městem, které se honosí impozantními skalními věžemi dosahující výšky až 55 metrů. Pro návštěvníky jsou zde vyhlídky a četné turistické trasy.

Zámek Hrubá Skála – původně hrad ze 14. století postavený na pískovcových skalách, patřil Valdštějnům. V 16. stol. byl přestavěn na renesanční zámek a dále pak doznal dalších barokních úprav. Romantickou podobu získal novogotickou přestavbou za pánů z Aehrentálu v polovině 19. stol. V 50. letech 20. století sloužil jako zotavovna. Dnes je široké veřejnosti za poplatek zpřístupněno nádvoří a vyhlídková věž.

Trosky – českorajská dominanta, zřícenina hradu na dvou čedičových vyvřelinách, původně hrad postavený v letech 1380–90. Zpustl za třicetileté války. Vyšší věž Panna měří 59 m, věž Baba měří 49 m.  

Podtrosecká údolí – kaňonovitá údolí lemovaná kvádrovými pískovci s osmi dochovanými rybníky (Rokytňák, Hrudka, Vidlák, Krčák, Věžák, Dolský, Nebák a Podsemínský rybník). Vyskytují se zde zajímavá společenstva mokřadních rostlin a vodního ptactva.

Pekařova brána – nejkratší tunel v ČR, skalní brána ve stylu gotického lomeného oblouku. Otvor byl vytesán v roce 1914 ve skále Mnich, která stála v cestě plánované silnici z Libošovic na Vyskeř.

Vyskeř – obec pod čedičovým vrchem s kaplí sv. Anny a křížovou cestou. Dřevěná osmiboká zvonice z r. 1750 u kostela a také místo, kde se můžete v občerstvení u Penzionu Vyskeř v nádherné kamenné budově staré školy osvěžit, odpočinout si a dobře se najíst.

Cyklovýlet vyšel v novinách Český ráj v akci (07/2022) – číst více můžete zde.
Podívejte se na naše akce tady

TIP NA VÝLET – KAPLIČKA